top of page

מיניות בהפרעה - כיצד משפיעה הפרעת הקשב על המיניות שלנו ?

עודכן: 16 בפבר׳ 2023

בסרטון הקרוב אתם יכולים לצפות בשידור חי של דנה זמטר ושלי, טל איזק.

אנחנו שתי מרפאות בעיסוק, ונפגשנו כדי לדבר על הקשר בין מיניות להפרעת קשב.

אני, באופן אישי, מתמודדת עם הפרעת קשב אשר משפיעה על כל תחומי חיי.

עם השנים, אני לומדת להכיר, להבין, לקבל ולהתמודד עם הפרעת הקשב שלי

ולמצוא דרכים להתנהלות נכונה, יעילה ומותאמת יותר בשבילי.

אחת הדוג' שאני יכולה לתת מחיי היא שבימים שיש לי עומס קוגניטיבי של הרבה מטלות,

אני לא יכולה לשמוע מוזיקה או הרצאה.

גם בזמן מיניות, רוב הסיכויים שאני לא אוכל לשמוע מוזיקה (בייחוד בווליום גבוה),

כי זה מציף לי את המערכת החושית והופך אותי ליותר אדג'ית וזה מאתגר עבורי לשמור על נוכחות.

אני כן יודעת לזהות את זה, ולתקשר את זה.

כתוצאה מזה, בימים שאני לומדת אחה"צ אני משתדלת לקבוע לי לו"ז יחסית רגוע לשעות הבוקר,

על מנת לאפשר לעצמי להיות פנויה להקשבה ללימודים בשעות אחר הצהריים.

אני לומדת להתנהל ביום-יום שלי, תוך כדי ניהול עצמי אל מול האתגרים עם הפרעת הקשב שלי.


בשידור החי דיברנו על אתגרים נפוצים בהפרעת קשב ואיך הם משפיעים על המיניות שלנו, כתבתי לכם כאן סיכום קצרצר, אך תוכלו לשמוע ביתר הרחבה בסרטון שמצורף לכם כאן למטה.


1. אתגר במיקוד הקשב: מדובר באחד הסימפטומים הנפוצים והמוכרים בהפרעת קשב. אדם עם הפרעת קשב עשוי למצוא עצמו מוסח בזמן סקס, זה יכול להיות בזמן האקט או עצמו או בזמן המשחק המקדים. במצב כזה הפרטנר/ית עשוי לחשוב שהוא אינו מעוניין, מה שעשוי לגרום לעלבון. דבר נוסף לא פחות חשוב- האתגר במיקוד הקשב יכול להפריע להגעה לעונג ולאורגזמה.

2. תחלואה נלוות - כגון : רגישות יתר/ תת רגישות חושית: אדם עם רגישות יתר עשוי לחוש מגע סביר ככואב, או לחלופין אדם עם תת רגישות יזדקק למגע חזק יותר בהשוואה למגע סביר (שני קצוות שונים), ולפעמים ישנה חוסר עקביות בין הדפוסים. לדוגמא, אדם עשוי ליהנות ממגע מסוים, באזור מסוים בזמן האקט המיני, ובאקט הבא יכול להיות שאותו אדם לא יוכל לשאת את המגע הספציפי בנקודה ספציפית. דוגמא נוספת- יום אחד אדם יהנה להתכרבל ולהתחבק, אך ביום למחרת לא. לעתים יש חוסר עקביות שיכול להקשות על הפרטנר/ית.

מעבר לעניין המגע, רגישות יתר יכולה להיות גם לגירויים חיצוניים שמסביב כמו תאורה, ריחות ועוד.

3. ליבידו גבוה/נמוך: חלק מאנשי הקשב בעלי ליבידו גבוה, כלומר, יש להם דחף לסקס באופן מוגבר. אדם כזה יהיה מעוניין בסקס בתדירות גבוהה באופן יחסי, מה שאולי גם גורם לצריכה של פורנוגרפיה בתדירות גבוהה, או באוננות מוגברת לצורך ויסות. מצד שני, חלק מאנשי הקשב שמטופלים תרופתית יכולים לחוות דווקא ליבידו נמוך. אז קודם כל, חשוב לדעת שחלק מהתרופות משפיעות על הליבידו גורמות לדיכוי הדחף המיני, כמו גם תרופות אנטי דיכאוניות (שיכול לבוא כתחלואה נלוות).

4. שינויים במצב הרוח: אתגר בויסות הרגשי הינו נפוץ מאוד באנשי הקשב, הם נוטים להתעצבן יותר בקלות או להיעלב יותר בקלות. הויסות הרגשי עשוי מאוד להשפיע על האינטראקציה הבין אישית והמינית עם הפרטנר שלך.

5. התנהגות סקסואלית מסוכנת: אז כמו שאמרנו קודם, קיימת שונות מוחית בין אדם עם הפרעת קשב לאדם ללא הפרעת קשב. לאדם עם הפרעת קשב יהיה מחסור בדופמין והרבה פעמים המחסור בדופמין גורם לצורך בתגמול מיידי, ובמקרה שלנו בצורך בסיפוק מיידי. זה יכול להתבטא באימפולסיביות גבוהה או נטייה ללקיחת סיכונים, למשל ביצוע אקט מיני ללא אמצעי מניעה כי אני עכשיו בעוררות מאוד גבוהה או אוננות במקומות שאינם מותאמים.


בסרטון תוכלו למצוא אסטרטגיות יעילות להתמודדות ושיח מורחב יותר על הנושאים שכתבתי כאן למעלה.טל איזק - מרפאה בעיסוק מטפלת מינית אלטרנטיבית ומתמודדת עם הפרעת קשב בעצמה.

דנה זמטר - מרפאה בעיסוק, עוסקת בשיקום קוגניטיבי ונוירולוגי ומלווה אנשים המתמודדים עם הפרעות קשב בשיטת

ה cog-fun.

תגובות


bottom of page